(24/7) 1-800-373-600

מפעם לפעם פונים אלינו לקוחות אשר מאויימים בתביעות אשר נוגעות להפרת זכויות יוצרים באינטרנט ולאחר שהם קיבלו מכתב התראה מאיים מעורך דין אשר מבקש מהם סכומי עתק של 5,000 – 10,000 בשביל להגיע לפשרה מבלי להגיע לבית המשפט.

כמובן שבמצב הזה, אנחנו כבר לא יכולים לעזור ומפנים את הלקוח לעורך דין אשר מתמחה בדיני אינטרנט. ההמלצה שלנו היא לדעת את החוק, מה מותר ומה אסור לעשות באינטרנט. במאמר זה ננסה לתאר מספר סיטואציות מוכרות אשר הבנה שלהם יכולה לחסוך לך הרבה מאוד כאב ראש, כסף ועצבים בדרך לבית המשפט.

חוק זכויות היוצרים בישראל

מטרתו העיקרית של חוק חוק זכויות היוצרים בישראל הוא להגן על יוצרי היצירה. באינטרנט, יצירה יכולה להיות קטע קוד, תמונה, וידאו, טקסט, צילום, פוסט בפייסבוק, עיצוב גרפי לאתר וכדומה.

המחוקק קבע בחוק זכות יוצרים 2007 כי הפיצוי ליוצר אשר נפגע מהפרת זכויות יוצרים יהיה עד 100,000 ש"ח, ללא הוכחת נזק ממשי. כתוצאה מכך, רוב מכתבי האיום עומדים על 100,000 ש"ח אך ברוב המקרים בתי המשפט פוסקים סכומים נמוכים הרבה יותר ובהתאם למצב הקיים.

זכויות יוצרים באינטרנט

סיטואציות שכיחות מהן מומלץ להימנע מראש

לפי דעתי, בניתוח פניות העזרה שקיבלתי בעבר, ישנן שתי סיטואציות שכיחות אשר כדאי להימנע מהן מראש ובכך לחסוך את כאב הראש, הנזק הכספי והזמן בטיפול בנושא:

  • תמונות – למרות שניתן להוריד בקלות תמונות מאתר כלשהו או לאחר חיפוש מקדים בגוגל, מומלץ בחום לא לעשות זאת. כל תמונה מוגנת בזכויות יוצרים ולכן במידה ואתה מעוניין להשתמש בתמונה כלשהי עבור האתר המסחרי או הפרטי שלך, מומלץ לאתר אתרי תמונות בחינם או לרכוש תמונה מתאימה מאתרי Stock Images בישראל או בארה"ב בעלות של דולרים בודדים לכל תמונה.
  • טקסטים – בדומה לתמונות, העתקה של טקסטים, כותרות או ניסוחים מאתרי אינטרנט היא אסורה. יצא לנו להיתקל כבר במספר לקוחות אשר העתיקו משפטים ועמודים שלמים מאתרי מתחרים או מאתרים באיזור גיאוגרפי שונה – העתקה שכזו חושפת אותך לתביעה מהירה בנוגע להפרת זכויות יוצרים. אתרים כמו CopyScape מאפשרים לאתר אותך בקלות רבה.

לסיכום, חשוב לזכור שלמרות שנדמה שבאינטרנט אין חוקים, הכל מותר וניתן לשכפל כל דבר בחופשיות – זה לא המצב. חוק זכויות היוצרים מגן עליך ועל אחרים ובמידה ואתה מנסה לקצר ולחסוך כמה שקלים בדרך זה יכול לעלות לך ביוקר.

אם אתה מעוניין לקבל עוד מאמרים, טיפים וחדשות מ – Sweethome, הצטרף לקהילת האוהדים שלנו בפייסבוק, לחץ כאן ועשה לנו LIKE.

מעוניין/ת לשמוע עוד פרטים על שירותי פרסום ובניית אתרים? התקשר/י אלינו 1-800-373-600 או מלא/י את הטופס להלן ונציג שלנו יחזור אליך במהרה עם חבילת הפתעות במחירים מפתיעים!