(24/7) 1-800-373-600

שירותי מחשוב ענן – פלטפורמה כשירות (PaaS)

המגמה הבולטת של העשור האחרון היא מעבר סביבת העבודה הממוחשבת אל שרת בענן. אם בעבר התקנו תוכנות על המחשב האישי ושמרנו עליו את המידע, הרי שהיום אנחנו פועלים בעיקר דרך הדפדפן כאשר המידע מאוחסן אצל ספקי השירות. חברות שהשכילו להעביר פעילות ממוחשבת מהמחשב האישי אל הענן זכו להצלחה מסחררת, לדוגמא ניהול משרד בעזרת שילוב של Gmail ו- Google docs, ניהול לקוחות באמצעות SalesForce, או ספריית המוזיקה הדיגיטלית של iTunes.

מה זה פלטפורמה כשירות?

בד בבד עם הרחבת מספר השירותים והמוצרים הזמינים דרך הרשת, התפתח ההיצע של פלטפורמה כשירות. הרעיון הוא פשוט – כאשר מפתחים אפליקציה הזמינה דרך הרשת ישנן מספר פעולות הנעשות באופן קבוע, כגון הגדרת שרתי תקשורת ואחסון, הרחבת שרתים, קונפיגורציה, אבטחה, גיבוי ועוד. פעולות אלו אינן נגזרות מאופי או פעולת האפליקציה, אלא מהוות את הבסיס לפעולתה ונדרשות מעצם הריצה בסביבת האינטרנט, או במילים אחרות, מהוות את הפלטפורמה שעליה רצה האפליקציה.
את הפוטנציאל להפרדת הספקת הפלטפורמה מהאפליקציה עצמה זיהתה כבר בשנת 2006 חברה לונדונית בשם פוטנגו (Fotango). למרות הצלחה ראשונית היא נסגרה בגלל אינטרסים אסטרגיים של חברת האם שלה, אבל הרעיון הוכח כישים ורווחי. מפתחי תוכנה שמחו להיפטר מהמשימות החוזרות על עצמן ולהתרכז בתחומי הליבה של האפליקציה. קפיצת המדרגה בשוק לא איחרה לבוא, עם השקת App Engine של גוגל בשנת 2008.

חבילות פלטפורמה כשירות

כיום, ניתן למצוא חבילות פלטפורמה כשירות רבות ומגוונות. בבסיסן הן כוללות ניהול של סביבת הריצה, מערכת ההפעלה, middleware, וירטואליזציה, שרתים, אחסון ותקשורת. שירותים משלימים כוללים סביבות פיתוח, סביבות בדיקה, מערכות שיתוף, אינטגרציה, אבטחה, ועוד מגוון רחב של שירותים הנדרשים לתהליכי פיתוח התוכנה והרצתה.

למה פלטפורמה כשירות?

היתרון הגדול במודל הפלטפורמה כשירות עבור מפתחים הוא כפול. מחד, הם חוסכים זמן ומאמץ על ביצוע פעולות שאינן ייחודיות לאפליקציה שהם עובדים עליה ואינן קריטיות להצלחתה, ומאידך האפליקציה רצה על גבי פלטפורמה מתקדמת שמנוהלת על ידי מומחים בתחומים הרלבנטיים, כגון תקשורת, מסדי נתונים, או אבטחה. בנוסף, פלטפורמה כשירות מאפשרת גדילה מהירה וגמישה על פי צרכי המפתחים ותגובת השוק.

למי זה מתאים?

מודל הפלטפורמה כשירות מתאים לחברות רבות, אך במיוחד לסטרטאפים המתמודדים עם הדרישה להוכיח את יכולותיהם וכדאיות המודל שלהם בזמן קצר ובמשאבים מוגבלים. השימוש בפלטפורמה כשירות מאפשר לחברות בתחילת דרכן לקצר את זמני הפיתוח ולהשיק מוצרי מבוססי-רשת שיפעלו באופן אמין ומאובטח עם אפשרות לגידול מהיר (scalability). כך, בהשקעה נמוכה יחסית ניתן להשיק גירסת בטא שתמשוך משתמשים ומשקיעים כאחד ותהווה את הנדבך הראשון בהצלחת החברה. הפלטפורמה תתמוך בפיתוח מהיר גם בהמשך הדרך, תוך חיסכון משמעותי בהשקעות תשתיתיות והבטחת זמינות ואמינות האפליקציה גם בזמנים של גדילה מהירה.
לרוב, פלטפורמה כשירות אינה מספקת את כל צרכי הארגון, אלא מהווה חלק מפתרון כולל ומשמשת כסביבת פיתוח או הרצה של אפליקציות. בזכות הניהול המקצועי של הפלטפורמה החומרה והתוכנה בהם משתמשים המפתחים מעודכנים ומשודרגים לעיתים קרובות, בעוד העבודה דרך הרשת מקלה על שיתוף פעולה (collaboration) בין צוותים מבוזרים.

מודל גמיש

מהבחינה העסקית השימוש בפלטפורמה כשירות מספק תועלות רבות לארגון. בזכות השימוש בפלטפורמה המנוהלת במקצועיות ובקפדנות, ניתן לצמצם סיכוני פיתוח ולקצר את תהליכי הפיתוח על מנת להגיע לשוק מהר יותר עם מוצר טוב יותר. שירותי פלטפורמה מתומחרים במודל של מנוי או תשלום על פי שימוש שאינו מכביד על מאזן החברה ומאפשר גמישות רבה יותר על פי ביצועי החברה, לדוגמא כאשר נדרשת הרחבה מהירה של סביבת הפיתוח או הריצה בזמן צמיחה. המודל תומך גם בביזור גאוגרפי וגלובליזציה של צוות הפיתוח, בדיקות, תמיכה וכו'.
כאשר באים לבחור ספק פלטפורמה כשירות יש לזכור כי הפלטפורמה היא הבסיס הקריטי לפעילות האפליקציה. חשוב להגדיר מראש את הדרישות מהספק על מנת לתפור את הפיתרון המתאים ביותר לצרכי החברה. חברות מסוימות יהנו מפיתרון כולל שעל גביו ניתן לבצע פיתוח מהיר (rapid development) בעוד אחרות ירצו שליטה רבה יותר בסביבת הפיתוח והריצה. שיקול מהותי נוסף הוא הידע והמומחיות שנצברו אצל ספק הפלטפורמה והיכולת של הצוות להוסיף ערך מוסף להתקשרות.

 
מעוניין/ת לשמוע עוד פרטים על שירותי פרסום ובניית אתרים? התקשר/י אלינו 1-800-373-600 או מלא/י את הטופס להלן ונציג שלנו יחזור אליך במהרה עם חבילת הפתעות במחירים מפתיעים!