(24/7) 1-800-373-600

שרת אינטרנט – מה זה ולמה אנחנו צריכים אותם?

אנחנו נעזרים בהם לא מעט ובלעדיהם סביר שלא נוכל לבצע פעולות רבות ושונות. בכל זאת, מעטים מאתנו יודעים איך הם עובדים, ובכלל – לשם מה הם נחוצים לנו. שרתי האינטרנט מיועדים לאחסון אתרים. הם יכולים להיות שיתופיים, כלומר, לכמה אתרים שונים, ויכולים להכיל אתר אחד בלבד. ישנן כיום לא מעט חברות המציעות שרתי אינטרנט לטובת אחסון אתרי אינטרנט, שירות הנחשב לפופולארי מאד בעידן שבו כמעט לכל עסק, חברה או ארגון בכל סדר גודל ישנו אתר אינטרנט משל עצמו.

שרת אינטרנט בחוות שרתים

מה זה שרת אינטרנט?

שרת אינטרנט, המכונה גם "שרת HTTP", הינו מחשב עליו פועלת תוכנת שרת מיוחדת, וזאת לצד פרמטרים נוספים שלהם הוא מספק מענה. שרת אינטרנט הוא שרת התוכן העיקרי ברשת עצמה והוא יכול להתבסס על קוד פתוח או על תוכנה קניינית. בעזרת השרת הופך אתר האינטרנט לנגיש, כזה שניתן לגלוש בו מכל מקום ובכל זמן, ואפשר לאחסן בו לרוב מספר רב של אתרי אינטרנט בסדרי גודל שונים. כשאנו גולשים דרך המחשב הפרטי שלנו באתר מסוים, הוא שולח בקשה לשרת האינטרנט שעליו נמצא האתר, כדי לקרוא את עמודיו. העמודים האלה הם התוכן של האתר, והם מאוחסנים בשרת עצמו ובאופן זה נגישים לכל גולש. כשמדובר באתרי אינטרנט מורכבים מאד המכילים מידע רב, הם יזדקקו לשרתים ייעודיים בהם יוכלו להיות מאוחסנים. כשמדובר באתרים קטנים, אתרים שאינם גוזלים משאבים רבים, יוכלו אתרים להיות מאוחסנים בשרתי אינטרנט שיתופיים, המספקים מענה למספר רב של אתרים שונים.

מה ההבדל בין apache/iis לבין שרת לצרכי web, dns, mail וכדומה?

iis (Internet Information Services) הינו מקבץ של כלים עבור שרתים המתפקדים בסביבת Windows. סוג זה של שרתים נחשבים למספר 2 בכל הקשור למידת הפופולאריות שלהם, אחרי שרתי apache. קיימות מספר גרסאות לשרתי iis, כשכל אחת מהן מותאמת לסביבת חלונות אחרת. בעוד, למשל, שגרסת iis 5.0 מותאמת למערכת ההפעלה windows 2000, גרסת iis 8.5 מותאמת ל– windows 8.1. שרת לצרכי mail הינו שרת ייעודי, שבו מאוחסנות תיבות הדואר של הנמענים השונים. תיבות דואר אלו ממתינות לנמענים שייגשו אליהן ויפתחו את המייל שנשלח ישירות אל התיבה. תפקידו העיקרי של שרת זה הוא לקבל דואר אלקטרוני וגם לשלוח אותו, כאשר ישנם כיום שני שרתים בולטים בתחום זה, הנחשבים גם לפופולאריים מכולם: Lotus Domino ו– MS-Exchange. שרת לצרכי DNS הוא שרת הממיר את דומיין האתר לכתובת IP ושרת Web משמש לאחסון דפי אינטרנט.

איך אתר אינטרנט מתארח על שרת?

כאמור, כדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש לכולם, עליו להיות מאוחסן בשרת ייעודי. מה שבפועל מאוחסן בשרת הוא קובצי האתר עצמו, המתורגמים באופן מסוים כך שייראו ויזואלית לגולשים כתוכן (בין אם כטקסט, כתמונות וכן הלאה). שרת האינטרנט הינו מחשב חזק מאד, שיכול לספק מענה למספר רב מאד של אתרים. השרת מחובר לאינטרנט לאורך כל שעות היום והלילה, כך שכל אתר שמאוחסן בו נגיש בכל זמן נתון. בכל שרת ישנה הקצאה של גודל שטח מסוים, העולה לבעל האתר סכום כלשהו בהתאם לגודלו. ככל שהשטח המוקצה לאתר גדול יותר, העלות עבור השכרתו גבוהה יותר. תעבורת הנתונים באתר, המהירות שלה וגם כמותה, מושפעת מאופיו של האתר עצמו וגם ממספר הגולשים בו. ככל שמספר רב יותר של גולשים מוריד קבצים כמו תמונות או סרטונים מהאתר וגם ניגשים לתוכן שמופיע בו – כך מספר רב יותר של נתונים מועבר מהאתר אל הרשת. כשישנו עומס רב מאד בקווים, יתקשו הגולשים להגיע אל האתר. כדי למנוע זאת, חשוב לבחור שרת מהיר, חזק וגדול מספיק.

ניתן לבחור מתוך מספר אפשרויות שונות של אחסון. אפשרות אחת היא אחסון משותף – Shared Hosting. שיטת אחסון זו נחשבת לזולה ולפופולארית ביותר. המשמעות שלה היא שבשרת אחד מאוחסנים מספר אתרים בו זמנית. הדבר מתאים בעיקר לאתרים קטנים וגם  לאתרים בינוניים, שמספר הגולשים בו איננו גדול. אפשרות אחרת היא אחסון בשרת וירטואליVPS. שירות זה מתאים לאתרים גדולים, הזקוקים למענה מהיר מאד. שרת וירטואלי מתבסס על תוכנה וירטואליזציה המיועדת לשרתים. תוכנה זו, המותקנת ישירות על שרת מסוים, מאפשרת לחלקו למספר חלקים, כשכל חלק מהווה שרת בפני עצמו, עליו ניתן להתקין מערכות שונות ולבצע כל שינוי בו מעוניינים. החלוקה היא חלוקה וירטואלית בלבד (ולא חלוקה פיזית למחיצות) וניתן לנצל בעזרתה באופן מרבי את יכולותיו הרבות של השרת. האפשרות השלישית היא אחסון בשרת ייעודי או פרטי – Private Server. שרת זה מספק מענה אך ורק לאתר אחד, ובעליו יכולים לשלוט בו באופן מלא. הוא מומלץ במקרים בהם ישנה תעבורה של נתונים רבים ונדרשת יציבות ברמה גבוהה.

איך מנהלים אתר על שרת?

ניהול האתר ותחזוקתו מתבצעים על ידי החברות המספקות את השרת – חברות המתמחות במתן פתרונות לאתרים ושירותים נלווים. כל זאת, על מנת להציע זמינות גבוהה ומערכת יציבה וחזקה. חברות אלו מעמידות לרשות בעלי אתרי ממשקי ניהול מיוחד, אותו ניתן להתקין בדרכים שונות ותוך התאמה מלאה לצרכי האתר ולמנהליו. בעזרת ממשק זה ניתן לעדכן תכנים באתר, לשנותם או למחוק אותם. ניתן לבצע שינויים בכל רגע נתון ולהפוך את האתר לנגיש ליותר גולשים. בעזרת הממשק יכול בעל האתר לעדכן מבצעים מיוחדים, מאמרים שונים הקשורים לעסק, אירועים רלוונטיים וכל תוכן אותו הוא מעוניין לחשוף בפני הגולשים. מדובר בממשק ידידותי לסביבה, ממשק המציע כלים רבים, בעזרתם ניתן לבצע את השינויים וגם פתרונות שיוכלו לעזור אף בקידום האתר ברשת כולה. הממשק מתפקד כמעין מערכת לניהול תוכן באתר, שיכולה להתאים לכל סוג וסגנון של אתרים.

 

SweetHome עוסקת משנת 1998 באחסון אתרים מכל סוג ובגל גודל. אנו מזמינים אותך לבדוק את מגוון השרותים שלנו, בין היתר שירותי ענן , שרתים וכמובן אחסון אתר מקצועי ואיכותי בענן.

    מעוניין/ת לשמוע עוד פרטים על שירותי פרסום ובניית אתרים? התקשר/י אלינו 1-800-373-600 או מלא/י את הטופס להלן ונציג שלנו יחזור אליך במהרה עם חבילת הפתעות במחירים מפתיעים!